Opinie o Uczelniach

wtorek, 21 czerwca 2016

Uczelnie będą współpracować z Chinami

Wczoraj, 20 czerwca 2016 roku, podpisano dokument o współpracy polskich i chińskich uczelni. Międzyrządowe porozumienie zawarto podczas wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce.

Umowa mówi o wzajemnym uznawaniu dyplomów ukończenia studiów i tytułów zawodowych w szkolnictwie wyższym i ma służyć współpracy i wymianie w zakresie szkolnictwa wyższego. Ułatwi ona mobilność studentów zarówno polskich, jak i chińskich.



Dla młodych Polaków porozumienie oznacza możliwość studiowania na chińskich uczelniach (samych uniwersytetów jest w Chinach 2824). Natomiast polskie uczelnie walczące z niżem demograficznym będą miały szansę na zdobycie studentów z Azji.

Dzięki porozumieniu będzie można także kontynuować naukę za granicą. Dla osób, które ukończyły studia licencjackie, określono zasady uznawania dyplomów w obu krajach. Dyplom potwierdzający uzyskanie w Polsce tytułu magistra uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie i studia podyplomowe w Chinach. Podobnie jest w przypadku studentów chińskich, którzy chcieliby kontynuować naukę w Polsce.

Według danych resortu nauki w roku akademickim 2014/15 w Polsce studiowało 949 studentów z Chin. Najpopularniejszymi kierunkami wśród Chińczyków okazały się instrumentalistyka (134) i zarządzanie (105). Międzynarodowe stosunki gospodarcze studiowały 52 osoby, finanse i rachunkowość 47 osób, a ekonomię 44 osoby. Najwięcej osób z Chin studiowało na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie SWPS z siedzibą w Warszawie, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim.

Więcej informacji o współpracy polsko-chińskiej można znaleźć tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz