Opinie o Uczelniach

poniedziałek, 30 maja 2016

Uczelnie obawiają się monitoringu losów absolwentów

Ministerstwo Szkolnictwa wyższego uruchomiło Ogólnopolski System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych. Korzystając ze strony można pobrać raporty pokazujące dokładnie, ile czasu absolwenci danej uczelni szukali pracy po zakończeniu nauki oraz jak wyglądają ich zarobki. System nazywany w skrócie ELA możne być doskonałym narzędziem dla kandydatów na studia, którzy wahają się odnoście wyboru uczelni lub kierunku. Twarde dane pokazują, które studia rysują lepszą perspektywę na przyszłość.



Kandydaci mogą sprawdzić jakie jest ryzyko, że po ukończeniu studiów trafią na listę bezrobotnych lub będą pracować na umowie śmieciowej (dane pokazują ilość absolwentów zarejestrowanych w ZUS).

Na badanie losów absolwentów zdecydowano się ze względu na to, że uznaje się je za "priorytet w podwyższaniu jakości kształcenia oraz dostosowywaniu oferty edukacyjnej do wymogów współczesnego rynku pracy".  

Wiarygodność badań potwierdza fakt, że są one przeprowadzane na losowej grupie absolwentów, którzy nie ujawniają swoich danych osobowych. 

Twarde dane oraz jasno przedstawiona sytuacja absolwentów różnych kierunków na rynku pracy, która pozwala na porównywanie dostarczonych wyników między kierunkami, czy uczelniami budzi niepokój niektórych przedstawicieli uczelni wyższych. Obawiają się oni, pochopnych wniosków wyciąganych przez kandydatów i zwracają  uwagę, że ekonomiczna sytuacja absolwenta zależy w dużej mierze od indywidualnych cech, a nie tylko od ukończonej uczelni, czy kierunku.

Wybierając uczelnie i studia warto zapoznać się z raportami Ogólnopolskiego System Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz