Opinie o Uczelniach

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Kształcenie praktyczne na uczelniach - fakt czy fikcja?

Uczelnie, przynajmniej te z Podkarpacia, mają problem z praktycznym kształceniem studentów, a co za tym idzie, kadry specjalistów kończących studia nie przystają do potrzeb rynku pracy. Informacje takie zawiera najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli "NIK o kadrach na Podkarpaciu". 



Źródło: http://belenzotti.tumblr.com

NIK stwierdza, że uczelnie publiczne województwa podkarpackiego rozpoznawały rynek pracy dla absolwentów oraz zorganizowały doradztwo zawodowe dla studentów. Natomiast żadna z uczelni nie skorzystała z możliwości tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości.

Chociaż w województwie występuje zapotrzebowanie na osoby z wyższym wykształceniem, to pracodawcy szukają osób z odpowiednim przygotowaniem praktycznym i doświadczeniem zawodowym, którego to uczelnie nie zapewniają.

Szczegółowy raport NIK można znaleźć tutaj.

Profil praktyczny studiów lub profil ogólnoakademicki przypisany jest do konkretnego kierunku studiów na konkretnej uczelni. Rozróżnienie między profilem ogólnoakademickim, a profilem praktycznym kształcenia wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 11.07.2015 r. 

Profil praktyczny obejmuje moduły zajęć służące zdobywaniu przez studenta umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych. Ponad połowa programu studiów określonego w punktach ECTS ma obejmować zajęcia obejmuje zajęcia praktyczne uzyskiwane na zajęciach warsztatowych, które są prowadzone przez osoby posiadające doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią. Wydziały prowadzące studia praktyczne mogą organizować kształcenie przemiennie w formie zajęć dydaktycznych realizowanych w uczelni i w formie praktyk odbywanych u pracodawcy. Cześć studiów może być prowadzona z udziałem podmiotów gospodarczych na podstawie odpowiednich umów.

Natomiast profil ogólnoakademicki obejmuje moduły zajęć powiązane z prowadzonymi w uczelni badaniami naukowymi i jest realizowany przy założeniu, że ponad połowa programu studiów (określonego w punktach ECTS) obejmuje zajęcia służące zdobywaniu przez studenta pogłębionej wiedzy.

Wybierając studia dla siebie warto zwrócić uwagę także na profil kształcenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz