Opinie o Uczelniach

piątek, 24 października 2014

Jak zaoszczędzić na podręcznikach?

Studia to okres zwiększonych wydatków. Czesne, wynajęcie mieszkania, bilety na komunikację miejską, to tylko niektóre przykłady studenckich wydatków. Do tego wszystkiego jeszcze podręczniki, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Można spróbować zoptymalizować koszty książek. Nie zawsze się to uda jednak warto spróbować. Oto kilka propozycji.

Biblioteka 
Niestety większość bibliotek uczelni wyższych jest dość słabo zaopatrzona. Co prawda podręcznik się w nich znajdują jednak w niewielkiej ilości. Dla wszystkich studentów nie starczy, nawet nie dla połowy. Żeby zwiększyć swoje szanse należy udać się do biblioteki na samym początku roku akademickiego. Najlepiej zobaczyć jakie przedmioty przewidywane są w danym semestrze, z kim  mamy zajęcia i spróbować odszukać sylabusy przedmiotów, gdzie znajdują się tematy, ale także zalecana literatura. To wszystko jeszcze przed pierwszymi zajęciami! Ponieważ ilość książek, które możemy wypożyczyć jest ograniczona trzeba polować albo na najrzadsze tytuły, albo na te, które są najdroższe w księgarni. 

Warto pamiętać, że w miastach akademickich funkcjonują także biblioteki publiczne. Często dysponują one książkami, które mogą nam się przydać. Zapisanie się do takiej biblioteki jest zazwyczaj bezpłatne, więc warto szukać i tam.

Źródło: http://society6.com


Używane
Zamiast nowych można poszukać podręczników używanych. Należy tylko kontrolować, aby wydanie nie było zbyt odległe od obecnie obowiązującego. Możemy chodzić po antykwariatach, jednak szybciej znajdziemy wszystko w Internecie lub przeglądając ogłoszenia  na uczelnianych korytarzach na tablicach z ogłoszeniami.

Ebooki
Jeżeli nie przekonaliście się już do czytania wersji elektronicznych, to czas to zmienić. Wiele podręczników ma wersje elektroniczne, czy to w zasobach bibliotecznych danej uczelni, czy po prostu wydawcy udostępniają takie wersje. Dobra wiadomość jest taka, że można wykupić dostęp miesięczny lub semestralny do tzw. czytelni podręczników online np. ibuk.pl

Książki na spółkę
Kolejną propozycją ograniczenia kosztów jest kupowanie jednego podręcznika w kilka osób. Wtedy koszty maleją proporcjonalnie do ilości właścicieli. Niestety takie rozwiązanie może mieć wady np. tym samym czasie wszyscy będą chcieli korzystać z tej samej książki. Najlepiej już na początku ustalić harmonogram korzystania z książki na cały semestr.

Na jakie książki warto wydać pieniądze
Na pewno nie na takie, do których nigdy nie wrócimy po skończonym kursie. Jednak raz na jakiś czas trafiają się książki zawierające takie informacje, z których będziemy korzystać podczas dalszej edukacji lub nawet w trakcie kariery zawodowej - wtedy warto zapłacić pełną cenę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz