Opinie o Uczelniach

poniedziałek, 18 lipca 2016

Brexit - szanse i zagrożenia dla polskiej edukacji


Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza duże zmiany dla szkolnictwa wyższego, zarówno na wyspach, jak i w pozostałych krajach członkowskich. Przedstawiciele nauki brytyjskiej szeroko dyskutowali nad możliwymi konsekwencjami, które przyniesie wstrzymanie finansowania badań naukowych przez UE.

Zmiany dotkną także studentów z krajów członkowskich. Do tej pory czesne w wysokości 9 tysięcy funtów było atrakcyjną ceną za studia w prestiżowych brytyjskich uczelniach. W Szkocji nauka w szkołach wyższych w ogóle była bezpłatna.


Źródło: besttravelphotos.tumblr.com

Chociaż jeszcze nie są znane szczegóły wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, to Brexit wprowadzi spore komplikacje w systemie opłat za studia oraz w systemie stypendialnym. Obecnie zwrot środków pomocowych z uczelni następuje dopiero, gdy absolwent osiągnie określony pułap dochodów.

Być może rozwiązaniem mniej kosztownym dla polskich studentów okaże się uzyskanie brytyjskiego dyplomu w Polsce. Obecnie niektóre uczelnie oferują programy anglojęzyczne, które są współorganizowane i prowadzone pod kontrolą brytyjskich uczelni. Programy takie są tańsze, tak jak koszty utrzymania w Polsce. Studia międzynarodowe trwają zazwyczaj trochę dłużej, gdyż studenci muszą wyrównać różnice programowe pomiędzy uczelniami. Oprócz polskich wykładowców zajęcia prowadzą visiting professors, czyli akademicy z uczelni partnerskich.

Po ukończeniu studiów międzynarodowych w Polsce absolwenci uzyskują dwa dyplomy: uczelni polskiej i uczelni brytyjskiej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz