Studenckie życie nie zawsze oznacza beztroskę i imprezowanie do rana. Wśród studentów znajdują się także rodzice. Jeszcze jakieś 30 lat temu nikogo nie dziwiło, że dwudziestowiekowe zakładają rodziny w trakcie studiów. Uczelnie oferowały liczne rozwiązania dla uczących się rodziców. Istniały akademiki z mieszkaniami dla rodzin i placami zabaw.
Źródło: collegesuccessformoms.wordpress.com
Dziś dziecko w trakcie studiów to raczej wyjątek. Styl życia wygląda trochę inaczej. Najpierw młodzi ludzie kończą studia, potem szukają pracy, a rodzinę zakładają mając już ustabilizowaną sytuację. Tak robi większość, a większość uczelni zaprzestała wspomagać młodych rodziców.
Rodzice-studenci nadal jednak istnieją, choć są raczej nieobecni w powszechnej świadomości. Życie w Polsce sprawia, że o ile ukończyć uczelnię jest łatwiej niż w latach 80 -tych XX wieku, to już z uzyskaniem stabilności finansowej są coraz większe problemy. Coraz więcej osób ma tego świadomość i nie chce czekać do końca studiów, by zostać rodzicami, w końcu i tak nie mają gwarancji zrobienia oszałamiającej kariery, nawet jeśli są prymusami. Niektóre uczelnie starają się pomóc swoim studentom pogodzić obowiązki rodzicielskie z nauką.
Na powszechne żłobki i przedszkola dla dzieci studentów przyjdzie nam jeszcze poczekać. Chociaż można mieć nadzieje na zmiany. W bieżącym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło program "Maluch na uczelni", który pomoże uczelniom w tworzeniu klubików dziecięcych, żłobków i przedszkoli.
Źródło: www.bloglovin.com
Poniżej kilka innych propozycji przygotowanych przez uczelnie wyższe dla studentów-rodziców i ich dzieci.
Uniwersytet Warszawski w swojej bibliotece (Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego) stworzył Buwialnię, czyli wydzieloną przestrzeń, w której osoby korzystające z biblioteki wraz z dziećmi mogą uczyć się i pracować. Miejsce wyposażono w zabawki oraz kącik do karmienia i przewijania.
Uniwersytet Jagielloński stara się tworzyć miejsca przyjazne rodzicom takie jak: budynki zaopatrzone w windy oraz podjazdy dla wózków, pokoje dla matek karmiących piersią, przestrzenie wyposażone w przewijaki, miejsca zabawy dla dzieci. Wszystkie te miejsca opisane są tutaj.
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej wprowadziła wraz z przedstawicielami prywatnych przedszkoli i żłobków z regionu system bonifikat w opłatach czesnego za pobyt dzieci w przedszkolu lub żłobku. Dodatkowo przygotowana została specjalna oferta opieki nad dziećmi w weekendy i po godzinach pracy przedszkoli i żłobków.
Collegium Polonicum w Słubicach stworzyło w biurach spraw studenckich kąciki z zabawkami dla dzieci. W toaletach (damskich i męskich) zamontowano przewijaki. W budynku uczelni znajduje się sala wyposażona w stanowisko do pracy, w której rodziny w sytuacji kryzysowej mogą zająć się dzieckiem lub zostawić je odpłatnie pod profesjonalną opieką.
Więcej uczelni i ich dobrych praktyk we wspieraniu studentów-rodziców można znaleźć w publikacji Stowarzyszenia Doradców Europejskich PLinEU. Do pobrania w różnych formatach na tej stronie.
O studiowaniu z perspektywy mamy-studentki można poczytać na na blogu "Mama na uczelni".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz