Opinie o Uczelniach

piątek, 26 grudnia 2014

Studencka choinka

Święta, święta... na studiach sami musimy zadbać o odpowiedni nastrój w wynajmowanym mieszkaniu, akademiku lub na stancji i to przy ograniczonym zazwyczaj budżecie. Zobaczcie kilka podpowiedzi.

1. Choinka wykonana z podręczników lub innych książek.

Źródło: http://decozilla.com

Wersja dla leniwych choinki z książek wygląda tak:

Źródło: neverlistless.blogspot.com


2. Choinka do zrobienia bez problemu przez studentów kierunków takich jak np. chemia, biotechnologia, czy medycyna - oni zawsze mają rękawiczki na stanie.

Źródło: dianstimpanalley.blogspot.com

3. Puste butelki? Zawsze pod dostatkiem!

Źródło: denisealvarado.hubpages.com

4. Choinka muzyczna
                                                                                          Źródło: neverlistless.blogspot.com

5. Wymarzona choinka studenta ;-)




piątek, 19 grudnia 2014

Notatki Metodą Cornella

Dobre notatki to podstawa efektywnej nauki. Na studiach zazwyczaj każdy ma już wypracowaną swoją własną metodę zapisywania tego, co ważne. Ulubiony format notatnika, określone kolory, sposób podkreślania, czy zakreślania są bardzo zindywidualizowane. Jednak zawsze można spróbować czegoś nowego - na przykład Metody Cornella.

Źródło: http://thingsorganizedneatly.tumblr.com

Metoda Cornella jest to system notowania opracowany w 1950 roku przez Waltera Pauka profesora na amerykańskim Uniwersytecie Cornella. Metodę tą opisał w swojej książce 'How to study in college'. Co ciekawe pomimo upływu czasu książka (obecnie 11 edycja) jest nadal w sprzedaży. Podobno ponad milion studentów dzięki tej książce zmieniło swoje metody pracy tak, aby osiągać lepsze efekty na studiach. Niestety nie ma polskiego wydania.


Zaletą metody jest to, że pozwala ona syntetyzować i stosować wiedzę, której się nauczyliśmy. Notowanie Metodą Cornella polega na podzieleniu strony na dwie kolumny. Po prawej zapisujemy notatkę, czyli wszystko co uznamy za warte zapisania. Po lewej stronie po skończonym notowaniu wypisujemy słowa klucze oraz pytania, na które odpowiedź znajduje się po prawej stronie. Pod spodem na dole strony zapisujemy wnioski z wykładu, które mogą zawierać własne przemyślenia i dzięki temu nadadzą notatce indywidualny charakter. Lewa strona i podsumowanie powinny zostać uzupełnione w ciągu 24 godzin od sporządzenia części głównej. Podczas nauki zakrywamy prawą część i staramy odpowiedzieć na pytania zapisane po lewej stronie.


Wygląd strony z notatkami Metodą Cornella. 
Źródło: http://melissaaa-jo.blogspot.com/2014/01/a-note-of-lilly.html


Metoda pozwala na szybkie przywołanie w pamięci zapisanych treści i ułatwia naukę. Dla wygodnych szablon do wydruku do notatek metodą Cornella można sobie stworzyć np. tutaj

piątek, 12 grudnia 2014

Student - ambasador

Często na uczelniach można spotkać osoby, które oprócz nauki i rzeczy z tym związanych zajmują się promocją różnych marek. Rozwieszają plakaty, rozkładają ulotki, organizują akcje promocyjne i informujące o działaniach firmy. Takie osoby to ambasadorzy marek.

Źródło: thechicbostonian.tumblr.com

Dlaczego firmy zatrudniają ambasadorów? 
Głównym powodem zaangażowania studentów do promocji marek jest chęć podniesienia świadomości marki wśród określonej grupy docelowej, czyli w tym wypadku studentów. Ambasador staje się twarzą marki lub produktu, dba o jej wizerunek na uczelni, również jako dobrego pracodawcy. 

Kto na ambasadora?
Firmy starają się proponować współpracę osobom otwartym, lubianym, rozpoznawalnym na roku. Takie osoby nazywane są liderami opinii. Ambasador powinien być kreatywny, by móc promować markę za pomocą niekonwencjonalnych sposobów. Student pracujący jako ambasador musi być także odpowiedzialny, dobrze zorganizowany i zaradny.

Zakres obowiązków 
Zakres obowiązków ambasadora zależy od firmy. Może to być tylko informowanie o marce i jej działaniach np. poprzez rozwieszenie informacji na uczelni, rozdawanie ulotek, czy publikowanie na forach uczelnianych. Jednak często też firmy stawiają na bezpośrednie docieranie z informacjami do kolegów ambasadora i organizowanie wydarzeń specjalnych na uczelni.

Zasady współpracy z marką
Czas trwania współpracy zależy od firmy. Ambasadorzy oprócz wynagrodzenia mają często możliwość uczestnictwa w szkoleniach lub dostają przydatne gadżety. Studenci, którzy pracują jako ambasadorzy mają możliwość poznania struktury organizacyjnej firmy i mechanizmów jej działania. Marki, które współpracują z ambasadorami należą do różnych sektorów gospodarki są to np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, firmy consultingowe, ale także producenci kosmetyków, napojów i żywności.

Jeżeli ktoś zainteresowany jest współpracą z konkretną firmą, znajdzie w internecie informacje, czy prowadzi ona program ambasadorski oraz jakie są jego zasady. 

O karierze na studiach można poczytać także tutaj.

niedziela, 7 grudnia 2014

Koniec z bezpłatnym stażem! Jak inaczej na studiach zadbać o ciekawe CV

Bezpłatne staże i nic nie wnoszące praktyki to codzienność polskich studentów. Wiele osób, które wykonywały takie nierzadko skomplikowane i czasochłonne zajęcia, podczas szukania pierwszej pracy zdało sobie sprawę, że i tak niewiele są one warte dla pracodawców. Szanując swój czas i pracę zastanówmy się, co innego można zrobić, aby poszerzyć kwalifikacje, ale także podnieść swoją pozycję na uczelni.

Źródło: Pinterest

Zaangażowanie w pomoc obcokrajowcom na uczelni

Chociaż Polska nadal odbiega od średniej europejskiej w związku z ilością studentów z zagranicy, to jednak spotkać ich można coraz więcej. Część uczelni ma specjalne jednostki, które się nimi "opiekują". Warto tam zajrzeć i zapytać, czy nie potrzeba przypadkiem pomocy przy organizacji jakiegoś wydarzenia. Często np. wydziały organizują szkoły letnie dla cudzoziemców i szukają wolontariuszy. Biura współpracy z zagranicą, które obsługują programy typu Erasmus, także poszukują studentów chętnych do pomocy. Dłuższa współpraca w tym zakresie, nie tylko umożliwi poznanie zasad organizacji imprez, czy rozwinie przedsiębiorczość, ale także pozwoli podszkolić język obcy.

Pomoc przy przedsięwzięciach sportowych lub artystycznych

Większość uczelni prowadzi np. AZS, teatr, klub filmowy, czy chór. Jeżeli jakaś działalność uczelniana jest bliska naszemu sercu należy spróbować włączyć się w prace organizacyjne. Można zaproponować projektowanie plakatów lub ulotek, pomoc w akcji informacyjnej o danym wydarzeniu np. rozwieszanie ogłoszeń na wydziałach. Jeżeli zdobędziemy zaufanie osób zarządzających danym podmiotem, dostaniemy do realizacji coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Dzięki takiej pracy można nauczyć się jak organizować wydarzenia oraz jak je promować. Dodatkowo lepiej można poznać dziedzinę, która nas interesuje.

Media na uczelni

Gazeta studencka, rozgłośnia uniwersytecka, czy telewizja. Dla pasjonatów dziennikarstwa to wymarzona okazja. Zaangażowanie w przygotowanie materiałów informacyjnych na uczelni pozwoli na zdobycie pierwszych szlifów dziennikarskich, lepsze poznanie społeczności uczelni oraz na bycie zawsze na bieżąco z najgorętszymi tematami, którymi żyje kampus. To dobra opcja dla osób, które w przyszłości myślą o pracy w mediach lub po prostu chcą zwiększyć swoją rozpoznawalność wśród studentów i nauczycieli akademickich ;-)

Inwestując swój czas w życie uczelni możemy wiele się nauczyć oraz poznać nowe osoby, z którymi inaczej nie mielibyśmy kontaktu. Dodatkowo wzrośnie nasz rozpoznawalność wśród pracowników, co może zaprocentować w najmniej oczekiwanym momencie. Budowanie sieci znajomości zawsze się sprawdza. W Polsce przy szukaniu pracy to właśnie znajomości okazują się kluczowe. Ponadto czasu spędzonego na robieniu tego co się lubi, nie można uznać za stracony.