Bezpłatne staże i nic nie wnoszące praktyki to codzienność polskich studentów. Wiele osób, które wykonywały takie nierzadko skomplikowane i czasochłonne zajęcia, podczas szukania pierwszej pracy zdało sobie sprawę, że i tak niewiele są one warte dla pracodawców. Szanując swój czas i pracę zastanówmy się, co innego można zrobić, aby poszerzyć kwalifikacje, ale także podnieść swoją pozycję na uczelni.
Źródło: Pinterest
Zaangażowanie w pomoc obcokrajowcom na uczelni
Chociaż Polska nadal odbiega od średniej europejskiej w związku z ilością studentów z zagranicy, to jednak spotkać ich można coraz więcej. Część uczelni ma specjalne jednostki, które się nimi "opiekują". Warto tam zajrzeć i zapytać, czy nie potrzeba przypadkiem pomocy przy organizacji jakiegoś wydarzenia. Często np. wydziały organizują szkoły letnie dla cudzoziemców i szukają wolontariuszy. Biura współpracy z zagranicą, które obsługują programy typu Erasmus, także poszukują studentów chętnych do pomocy. Dłuższa współpraca w tym zakresie, nie tylko umożliwi poznanie zasad organizacji imprez, czy rozwinie przedsiębiorczość, ale także pozwoli podszkolić język obcy.
Pomoc przy przedsięwzięciach sportowych lub artystycznych
Większość uczelni prowadzi np. AZS, teatr, klub filmowy, czy chór. Jeżeli jakaś działalność uczelniana jest bliska naszemu sercu należy spróbować włączyć się w prace organizacyjne. Można zaproponować projektowanie plakatów lub ulotek, pomoc w akcji informacyjnej o danym wydarzeniu np. rozwieszanie ogłoszeń na wydziałach. Jeżeli zdobędziemy zaufanie osób zarządzających danym podmiotem, dostaniemy do realizacji coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Dzięki takiej pracy można nauczyć się jak organizować wydarzenia oraz jak je promować. Dodatkowo lepiej można poznać dziedzinę, która nas interesuje.
Media na uczelni
Gazeta studencka, rozgłośnia uniwersytecka, czy telewizja. Dla pasjonatów dziennikarstwa to wymarzona okazja. Zaangażowanie w przygotowanie materiałów informacyjnych na uczelni pozwoli na zdobycie pierwszych szlifów dziennikarskich, lepsze poznanie społeczności uczelni oraz na bycie zawsze na bieżąco z najgorętszymi tematami, którymi żyje kampus. To dobra opcja dla osób, które w przyszłości myślą o pracy w mediach lub po prostu chcą zwiększyć swoją rozpoznawalność wśród studentów i nauczycieli akademickich ;-)
Inwestując swój czas w życie uczelni możemy wiele się nauczyć oraz poznać nowe osoby, z którymi inaczej nie mielibyśmy kontaktu. Dodatkowo wzrośnie nasz rozpoznawalność wśród pracowników, co może zaprocentować w najmniej oczekiwanym momencie. Budowanie sieci znajomości zawsze się sprawdza. W Polsce przy szukaniu pracy to właśnie znajomości okazują się kluczowe. Ponadto czasu spędzonego na robieniu tego co się lubi, nie można uznać za stracony.