Pierwszy października to dzień, kiedy na uczelnie wracają studenci. Oficjalne powitanie społeczności akademickiej przez rektorów, odśpiewanie Gaudeamus Igitur, życzenia pomyślności w nowym semestrze, to tradycja na większości uczelni publicznych i niepublicznych. W miastach akademickich zwiększył się ruch, co oznacza m.in. brak miejsc siedzących w komunikacji ;-).
Źródło: http://www.fastcocreate.com
Najważniejsza informacja dla studentów jest taka, że od rozpoczynającego się roku akademickiego, będą oni mogli studiować bezpłatnie na wielu kierunkach.Właśnie dziś w życie wchodzą w życie najważniejsze przepisy noweli ustawy o uczelniach, które w założeniu mają m.in. ułatwić dostęp do studiów osobom dojrzałym, zmobilizować uczelnie do prowadzenia studiów o coraz lepszej jakości oraz pomóc uczelniom w radzeniu sobie z niżem demograficznym. W nowelizacji wycofano zapisy o opłatach za drugi i kolejne kierunki studiów.
Inną zmianą są nowe zapisy dotyczące umowy student-uczelnia - szkole wyższej nie wolno będzie pobierać od studenta opłat, których nie wyszczególniono w umowie.
Wprowadzono także zapisy, które zobowiążą uczelnie do różnicowania studiów na profilach ogólnoakademickich od studiów na profilu praktycznym. Na studiach o profilu praktycznym przewidziano obowiązek trzymiesięcznych praktyk. Na profilu akademickim studenci włączani mają być w badania prowadzone na uczelni. Nowelizacja daje możliwość prowadzenia studiów międzyuczelnianych i studiów dualnych prowadzonych z pracodawcami.
Nowa premier również pamiętała o studentach. W expose zapowiedziała finansowanie najzdolniejszym osobom studiów w najlepszych zagranicznych uczelniach, wzrost wydatków na naukę do 2 proc. PKB w 2020 r. i pomoc urzędów administracji publicznej w praktykach studenckich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz